E3 2021 ve Summer Game Fest Programı

149 okunma

E3 2021 hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda topladık. Ayrıca E3 2021 hakkındaki tüm haberleri ve yeni çıkacak oyunların trailerlarını da E3 2021 Haberleri kategorimizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Summer Game Fest ile ilgili detaylara da bu yazıda ulaşabilirsiniz. Bu yazı E3 2021’e kadar da bu yazı güncellenecektir. 

E3 Nedir?

E3(Electronic Entertainment Expo) her sene Haziran ayında yapılan Dünyanın en büyük oyun konferanslarından birisidir. Normal şartlarda Los Angeles şehrinde olan konferans bu sene pandemi nedeniyle online olarak yapılacak. E3 konferansına katılan firmalar geliştirmekte oldukları oyunların son halinin bir trailer’ını veya oynanış videolarını gösterirler. Bazı firmalar ise oyunlarının demo versiyonlarını oynanışa açabiliyorlar. E3, bununla birlikte oyunların çıkış tarihleri, yeni geliştirilecek oyunların duyurusu ve oyun dünyasına dair büyük gelişmelerin olduğu bir oyun konferansıdır. Bazı oyun geliştiricileri ise geliştirmekte oldukları oyunlar için E3 öncesi trailer veya oynanış videosu üzerinde çalışırlar. Aslında firmalar için E3 bir hedef olabiliyor.

E3 2021’de bu sene 3 sunucu bize eşlik edecek. Bu sunucular Jacki Jing, Greg Miller ve Alex Mendez olacak. Bildiğiniz üzere E3 2020 pandemi nedeniyle iptal edilmişti. E3 2021 hakkında da uzun bir süre yapılacak mı yapılmayacak mı tartışmaları sürse de çevrimiçi olarak düzenlenmesine karar verilmişti.

E3 2021’e Hangi Firmalar Katılacak?

E3 2021’e Microsoft yani Xbox ve Bethesda, Nintendo, Square Enix, Ubisoft, SEGA, Bandai Namco, Gearbox gibi büyük firmalar katılacak. Bu firmaların dışında birçok bağımsız geliştirici de fuarda kendine yer bulacak.

E3 2021 Ne Zaman? E3 2021 Programı

E3 2021 12-15 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. 12 Haziran’dan önce de E3 dışı etkinlikler olacak. Bunlardan en önemlisi E3’den bağımsız olarak gerçekleşen Summer Game Fest. İşte şu ana kadar açıklanan tüm program:

Warhammer Skulls Showcase – 3 Haziran

Games Workshop’un daha önce Skulls for the Skull Throne olarak adlandırdığı yıllık etkinliğinin adı Warhammer Skulls olarak değiştirildi. 3 Haziran’da Twitch kanalında canlı bir etkinlik olacak. Etkinlik Türkiye saati ile 20’de başlayacak.

Indie Live Expo – 5 Haziran

Japon bağımsız oyun etkinliği olan Indie Live Expo 5 Haziran’da gerçekleşecek. Saat 12’de başlayacak etkinliğin canlı yayınını yukarıdaki YouTube linkinden takip edebilirsiniz.

The Guerrilla Collective – 5 Haziran/12 Haziran

Bağımsız oyunların ağırlıklı olduğu bu festivali ise 2 farklı günde olacak.

Netflix Geeked Week – 7 Haziran – 11 Haziran

Netflix’in yeni yayınlayacağı film ve dizilerin ön gösteriminin yapılacağı etkinlik ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Battlefield Gösterimi – 9 Haziran

Yeni Battlefield oyununun gösterileceği etkinlik Türkiye saati ile 17’de başlayacak. Yeni Battlefield oyunu Battlefield 1 ve Battlefield 5’den sonra modern çağa dönüş yapacak. Etkinlik, EA ve Battlefield’ın Twitch ve YouTube kanallarından canlı yayınlanacak.

Summer Game Fest – 10 Haziran 

Summer Game Fest, E3 ile ilişkili olmayan bir oyun festivalidir. Ayrıca bu sene Prime Gaming de etkinliğin ana sponsoru. Etkinlik Weezer grubunun performansı ile başlayacak ve birçok büyük firma katılacak. Aşağıdaki etkinliklerin bazıları da Summer Game Fest kapsamında düzenlenecek.

Koch Media Stream – 11 Haziran

Deep Silver firmasının ana şirketi olan Koch Media tarafından Summer Game Fest’te düzenlenecek etkinlikte Dead Island, Metro ve Saints Row oyunları ile ilgili gelişmeler olabilir. Ayrıca etkinliğie THQ Nordic de katılabilir. Etkinlik, Türkiye saati ile 22’de başlayacak.

Ubisoft Forward – 12 Haziran

Türkiye saati ile 22’de başlayacak Ubisoft etkinliğinde yeni oyunlar duyurulabilir.

Devolver Digital – 12 Haziran

Future Games Show – 13 Haziran

PC Gaming Show – 13 Haziran

XBox & Bethesda Games Showcase – 13 Haziran

Xbox ve Bethesda sunumunun toplam 90 dakika olması planlanıyor. Bu sunum Türkiye saatiyle 13 Haziran saat 20’de başlayacak.

Limited Run Games – 14 Haziran

Nintendo Direct – 15 Haziran

E3 2021 Awards Show – 15 Haziran

Steam Next Fest – 16 – 22 Haziran

Steam’in yeni çıkacak oyunlar için yaptığı etkinlik eskiden Steam Oyun Festivali olarak adlandırılıyordu. Bu sene ise ismi Steam Next Fest olan etkinlik 16 Haziran’da başlayacak ve yakında çıkacak yüzlerce oyunun demosu olacak. Bu etkinlik en son Şubat 2021’de yapılmıştı.

EA Play Live – 22 Temmuz

Electronic Arts’ın yeni çıkaracağı oyunları tanıtacağı EA Play Live 22 Temmuz’da gerçekleşecek.

Günü ve Saati Belli Olmayan Oturumlar

Square Enix, Capcom, Take Two, Sega, Bandai Namco, Gear Box. Sony ise yine gösterimlere katılmayacak gibi duruyor.

E3 2021 ve Summer Game Fest’te Hangi Oyunlar Gösterilebilir?

The Elder Scrolls VI, Elden Ring, Tomb Raider serisinin yeni oyunu, Indiana Jones, Starfield, Splatoon 3, Pokémon Brilliant Diamond and Shining Pearl, Rainbow Six: Quarantine, Skull and Bones, Prince of Persia: Sands of Time Remake.

E3 2021’i Twitch ve YouTube üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca E3 2021 haberlerine Twitter adresimiz üzerinden de erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı

Days Gone Geliştiricisi Bend Studio Yeni Bir Oyun Üstünde Çalışıyor!

PlayStation’a özel olarak çıkan ve daha sonra PC’ye gelen Days Gone oyununun geliştiricisi Bend Studio, yeni bir IP üstünde çalışıyor. PlayStation Studios başkanı Hermen Hulst özel bir röportajda, Bend Studios’un yeni bir oyun üzerinde çalıştığını ve bu oyunun Days Gone 2 olmayacağını söyledi. Ayrıca firmanın çok heyecan verici yeni bir IP üstünde çalıştıklarını ve bu […]

bend studio yeni bir oyun üstünde çalışıyor

Benzer Yazılar

It Takes Two İncelemesi

Yaşadığımız bu zorlu kapanma günlerinde insanlarla etkileşimi mumla arar olduk. Her ne kadar yüz yüze olamasak da online platformlar üzerinden konuşarak, belirli aktiviteler yaparak bu eksikliği gidermeye çalışıyoruz. İşte bu gibi durumlarda imdada yetişen ve son zamanlarda neredeyse tüm oyun severlerin beğendiği iki kişilik bir oyun anlatmaya geldim size. Oyunumuzun adı 2021 yılında Hazelight Studios […]

Marvel’s Avengers İncelemesi

Marvel’s Avengers hakkında tam olarak ne düşünüyorum emin değilim. Bu oyun ilk duyurulduğunda epey sevinmiştim. Hem küçüklüğümden beri okuduğum çizgi romanlarda, hem de yıllardır sinemada izlediğim Marvel karakterlerini AAA oyun kalitesinde oynayabilecektim. Hem de -o zamanlar- kalitesine güvendiğim Square Enix firmasından çıkacak, Crystal Dynamics tarafından geliştirilecekti. Fakat sonra malum haber çıktı: Oyun, looter-shooter türünde olacak. […]

Gabe Newell Oyunların Konsollara Gelebileceğini Söyledi

Valve CEO’su Gabe Newell Yeni Zelanda’daki Sanctra Maria Koleji’nde bir etkinliğe katıldı. Etkinlikte konuşan Newell, bir öğrencinin Steam’de yer alan Valve oyunlarının konsola taşıyıp taşınmayacağı hakkında sorduğu bir soruya “Bunun hakkında daha fazla detayı yıl sonunda öğreneceksiniz.” şeklinde bir cevap verdi. Bu cevap kafaları biraz karıştırmış olabilir. Bazı oyuncular bunu Steam’in uygulamasının geleceği yönünde yorumlarken […]