E3 2021 ve Summer Game Fest Programı

73 okunma

E3 2021 hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda topladık. Ayrıca E3 2021 hakkındaki tüm haberleri ve yeni çıkacak oyunların trailerlarını da E3 2021 Haberleri kategorimizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Summer Game Fest ile ilgili detaylara da bu yazıda ulaşabilirsiniz. Bu yazı E3 2021’e kadar da bu yazı güncellenecektir. 

E3 Nedir?

E3(Electronic Entertainment Expo) her sene Haziran ayında yapılan Dünyanın en büyük oyun konferanslarından birisidir. Normal şartlarda Los Angeles şehrinde olan konferans bu sene pandemi nedeniyle online olarak yapılacak. E3 konferansına katılan firmalar geliştirmekte oldukları oyunların son halinin bir trailer’ını veya oynanış videolarını gösterirler. Bazı firmalar ise oyunlarının demo versiyonlarını oynanışa açabiliyorlar. E3, bununla birlikte oyunların çıkış tarihleri, yeni geliştirilecek oyunların duyurusu ve oyun dünyasına dair büyük gelişmelerin olduğu bir oyun konferansıdır. Bazı oyun geliştiricileri ise geliştirmekte oldukları oyunlar için E3 öncesi trailer veya oynanış videosu üzerinde çalışırlar. Aslında firmalar için E3 bir hedef olabiliyor.

E3 2021’de bu sene 3 sunucu bize eşlik edecek. Bu sunucular Jacki Jing, Greg Miller ve Alex Mendez olacak. Bildiğiniz üzere E3 2020 pandemi nedeniyle iptal edilmişti. E3 2021 hakkında da uzun bir süre yapılacak mı yapılmayacak mı tartışmaları sürse de çevrimiçi olarak düzenlenmesine karar verilmişti.

E3 2021’e Hangi Firmalar Katılacak?

E3 2021’e Microsoft yani Xbox ve Bethesda, Nintendo, Square Enix, Ubisoft, SEGA, Bandai Namco, Gearbox gibi büyük firmalar katılacak. Bu firmaların dışında birçok bağımsız geliştirici de fuarda kendine yer bulacak.

E3 2021 Ne Zaman? E3 2021 Programı

E3 2021 12-15 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. 12 Haziran’dan önce de E3 dışı etkinlikler olacak. Bunlardan en önemlisi E3’den bağımsız olarak gerçekleşen Summer Game Fest. İşte şu ana kadar açıklanan tüm program:

Warhammer Skulls Showcase – 3 Haziran

Games Workshop’un daha önce Skulls for the Skull Throne olarak adlandırdığı yıllık etkinliğinin adı Warhammer Skulls olarak değiştirildi. 3 Haziran’da Twitch kanalında canlı bir etkinlik olacak. Etkinlik Türkiye saati ile 20’de başlayacak.

Indie Live Expo – 5 Haziran

Japon bağımsız oyun etkinliği olan Indie Live Expo 5 Haziran’da gerçekleşecek. Saat 12’de başlayacak etkinliğin canlı yayınını yukarıdaki YouTube linkinden takip edebilirsiniz.

The Guerrilla Collective – 5 Haziran/12 Haziran

Bağımsız oyunların ağırlıklı olduğu bu festivali ise 2 farklı günde olacak.

Netflix Geeked Week – 7 Haziran – 11 Haziran

Netflix’in yeni yayınlayacağı film ve dizilerin ön gösteriminin yapılacağı etkinlik ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Battlefield Gösterimi – 9 Haziran

Yeni Battlefield oyununun gösterileceği etkinlik Türkiye saati ile 17’de başlayacak. Yeni Battlefield oyunu Battlefield 1 ve Battlefield 5’den sonra modern çağa dönüş yapacak. Etkinlik, EA ve Battlefield’ın Twitch ve YouTube kanallarından canlı yayınlanacak.

Summer Game Fest – 10 Haziran 

Summer Game Fest, E3 ile ilişkili olmayan bir oyun festivalidir. Ayrıca bu sene Prime Gaming de etkinliğin ana sponsoru. Etkinlik Weezer grubunun performansı ile başlayacak ve birçok büyük firma katılacak. Aşağıdaki etkinliklerin bazıları da Summer Game Fest kapsamında düzenlenecek.

Koch Media Stream – 11 Haziran

Deep Silver firmasının ana şirketi olan Koch Media tarafından Summer Game Fest’te düzenlenecek etkinlikte Dead Island, Metro ve Saints Row oyunları ile ilgili gelişmeler olabilir. Ayrıca etkinliğie THQ Nordic de katılabilir. Etkinlik, Türkiye saati ile 22’de başlayacak.

Ubisoft Forward – 12 Haziran

Türkiye saati ile 22’de başlayacak Ubisoft etkinliğinde yeni oyunlar duyurulabilir.

Devolver Digital – 12 Haziran

Future Games Show – 13 Haziran

PC Gaming Show – 13 Haziran

XBox & Bethesda Games Showcase – 13 Haziran

Xbox ve Bethesda sunumunun toplam 90 dakika olması planlanıyor. Bu sunum Türkiye saatiyle 13 Haziran saat 20’de başlayacak.

Limited Run Games – 14 Haziran

Nintendo Direct – 15 Haziran

E3 2021 Awards Show – 15 Haziran

Steam Next Fest – 16 – 22 Haziran

Steam’in yeni çıkacak oyunlar için yaptığı etkinlik eskiden Steam Oyun Festivali olarak adlandırılıyordu. Bu sene ise ismi Steam Next Fest olan etkinlik 16 Haziran’da başlayacak ve yakında çıkacak yüzlerce oyunun demosu olacak. Bu etkinlik en son Şubat 2021’de yapılmıştı.

EA Play Live – 22 Temmuz

Electronic Arts’ın yeni çıkaracağı oyunları tanıtacağı EA Play Live 22 Temmuz’da gerçekleşecek.

Günü ve Saati Belli Olmayan Oturumlar

Square Enix, Capcom, Take Two, Sega, Bandai Namco, Gear Box. Sony ise yine gösterimlere katılmayacak gibi duruyor.

E3 2021 ve Summer Game Fest’te Hangi Oyunlar Gösterilebilir?

The Elder Scrolls VI, Elden Ring, Tomb Raider serisinin yeni oyunu, Indiana Jones, Starfield, Splatoon 3, Pokémon Brilliant Diamond and Shining Pearl, Rainbow Six: Quarantine, Skull and Bones, Prince of Persia: Sands of Time Remake.

E3 2021’i Twitch ve YouTube üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca E3 2021 haberlerine Twitter adresimiz üzerinden de erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı

Days Gone Geliştiricisi Bend Studio Yeni Bir Oyun Üstünde Çalışıyor!

PlayStation’a özel olarak çıkan ve daha sonra PC’ye gelen Days Gone oyununun geliştiricisi Bend Studio, yeni bir IP üstünde çalışıyor. PlayStation Studios başkanı Hermen Hulst özel bir röportajda, Bend Studios’un yeni bir oyun üzerinde çalıştığını ve bu oyunun Days Gone 2 olmayacağını söyledi. Ayrıca firmanın çok heyecan verici yeni bir IP üstünde çalıştıklarını ve bu […]

bend studio yeni bir oyun üstünde çalışıyor

Benzer Yazılar

Sevilerek Oynanan Frostpunk Bu Yıl Mobil Platformlara Geliyor!

11 bit studios’un geliştirdiği ve PC platformuna 24 Nisan 2018’de çıkan Frostpunk, çıktığından bu yana çoğu oyuncu tarafından olumlu eleştiriler aldı. 2019’un Ekim ayında ise PlayStation ve Xbox için çıkan hayatta kalma, şehir kurma ve strateji türündeki oyun,  bu türde oyun severler için biçilmez bir kaftan. Oyunun sunduğu kış atmosferi ve zorlayıcı etkenler oyuncuları içine […]

GTA Online ve Red Dead Online Yaz Güncellemesi Detayları

Sık sık güncellenen GTA Online ve Red Dead Online’a Mayıs ayında ve bunu takiben yaz aylarında güncellemeler gelmeye devam edecek. GTA Online’a yeni araçlar, yeni görevler ve yeni yarışlar gelecek. İlk olarak 27 Mayıs’ta Stunt Series’e 8 yeni yarış eklenecek. Ayrıca bundan sonra Deadline moduna 7 farklı arena eklenecek ve Survival moda ise 2 yeni […]

Blizzard Oyuncu Kaybediyor Fazla Para Kazanıyor

Blizzard adı altında çıkıp da bilinmeyen oyun yoktur. Hal böyle olmasına rağmen bu firma son zamanlarda bazı hamleler üzerine pek çok eleştirinin hedefi olmuşlardı. Peki nasıl oluyor da bu Blizzard oyuncu kaybediyor fazla para kazanıyor? Blizzard Oyuncu Kaybediyor Fazla Para Kazanıyor ActivisionBlizzard’ın son kazanç raporu, şirketin geçen yıla göre gelirini ve karını artırmasıyla, mega yayıncı […]