E3 2021 ve Summer Game Fest Programı

E3 2021 hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda topladık. Ayrıca E3 2021 hakkındaki tüm haberleri ve yeni çıkacak oyunların trailerlarını da E3 2021 Haberleri kategorimizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Summer Game Fest ile ilgili detaylara da bu yazıda ulaşabilirsiniz. Bu yazı E3 2021’e kadar da bu yazı güncellenecektir. 

E3 Nedir?

E3(Electronic Entertainment Expo) her sene Haziran ayında yapılan Dünyanın en büyük oyun konferanslarından birisidir. Normal şartlarda Los Angeles şehrinde olan konferans bu sene pandemi nedeniyle online olarak yapılacak. E3 konferansına katılan firmalar geliştirmekte oldukları oyunların son halinin bir trailer’ını veya oynanış videolarını gösterirler. Bazı firmalar ise oyunlarının demo versiyonlarını oynanışa açabiliyorlar. E3, bununla birlikte oyunların çıkış tarihleri, yeni geliştirilecek oyunların duyurusu ve oyun dünyasına dair büyük gelişmelerin olduğu bir oyun konferansıdır. Bazı oyun geliştiricileri ise geliştirmekte oldukları oyunlar için E3 öncesi trailer veya oynanış videosu üzerinde çalışırlar. Aslında firmalar için E3 bir hedef olabiliyor.

E3 2021’de bu sene 3 sunucu bize eşlik edecek. Bu sunucular Jacki Jing, Greg Miller ve Alex Mendez olacak. Bildiğiniz üzere E3 2020 pandemi nedeniyle iptal edilmişti. E3 2021 hakkında da uzun bir süre yapılacak mı yapılmayacak mı tartışmaları sürse de çevrimiçi olarak düzenlenmesine karar verilmişti.

E3 2021’e Hangi Firmalar Katılacak?

E3 2021’e Microsoft yani Xbox ve Bethesda, Nintendo, Square Enix, Ubisoft, SEGA, Bandai Namco, Gearbox gibi büyük firmalar katılacak. Bu firmaların dışında birçok bağımsız geliştirici de fuarda kendine yer bulacak.

E3 2021 Ne Zaman? E3 2021 Programı

E3 2021 12-15 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. 12 Haziran’dan önce de E3 dışı etkinlikler olacak. Bunlardan en önemlisi E3’den bağımsız olarak gerçekleşen Summer Game Fest. İşte şu ana kadar açıklanan tüm program:

Warhammer Skulls Showcase – 3 Haziran

Games Workshop’un daha önce Skulls for the Skull Throne olarak adlandırdığı yıllık etkinliğinin adı Warhammer Skulls olarak değiştirildi. 3 Haziran’da Twitch kanalında canlı bir etkinlik olacak. Etkinlik Türkiye saati ile 20’de başlayacak.

Indie Live Expo – 5 Haziran

Japon bağımsız oyun etkinliği olan Indie Live Expo 5 Haziran’da gerçekleşecek. Saat 12’de başlayacak etkinliğin canlı yayınını yukarıdaki YouTube linkinden takip edebilirsiniz.

The Guerrilla Collective – 5 Haziran/12 Haziran

Bağımsız oyunların ağırlıklı olduğu bu festivali ise 2 farklı günde olacak.

Netflix Geeked Week – 7 Haziran – 11 Haziran

Netflix’in yeni yayınlayacağı film ve dizilerin ön gösteriminin yapılacağı etkinlik ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Battlefield Gösterimi – 9 Haziran

Yeni Battlefield oyununun gösterileceği etkinlik Türkiye saati ile 17’de başlayacak. Yeni Battlefield oyunu Battlefield 1 ve Battlefield 5’den sonra modern çağa dönüş yapacak. Etkinlik, EA ve Battlefield’ın Twitch ve YouTube kanallarından canlı yayınlanacak.

Summer Game Fest – 10 Haziran 

Summer Game Fest, E3 ile ilişkili olmayan bir oyun festivalidir. Ayrıca bu sene Prime Gaming de etkinliğin ana sponsoru. Etkinlik Weezer grubunun performansı ile başlayacak ve birçok büyük firma katılacak. Aşağıdaki etkinliklerin bazıları da Summer Game Fest kapsamında düzenlenecek.

Koch Media Stream – 11 Haziran

Deep Silver firmasının ana şirketi olan Koch Media tarafından Summer Game Fest’te düzenlenecek etkinlikte Dead Island, Metro ve Saints Row oyunları ile ilgili gelişmeler olabilir. Ayrıca etkinliğie THQ Nordic de katılabilir. Etkinlik, Türkiye saati ile 22’de başlayacak.

Ubisoft Forward – 12 Haziran

Türkiye saati ile 22’de başlayacak Ubisoft etkinliğinde yeni oyunlar duyurulabilir.

Devolver Digital – 12 Haziran

Future Games Show – 13 Haziran

PC Gaming Show – 13 Haziran

XBox & Bethesda Games Showcase – 13 Haziran

Xbox ve Bethesda sunumunun toplam 90 dakika olması planlanıyor. Bu sunum Türkiye saatiyle 13 Haziran saat 20’de başlayacak.

Limited Run Games – 14 Haziran

Nintendo Direct – 15 Haziran

E3 2021 Awards Show – 15 Haziran

Steam Next Fest – 16 – 22 Haziran

Steam’in yeni çıkacak oyunlar için yaptığı etkinlik eskiden Steam Oyun Festivali olarak adlandırılıyordu. Bu sene ise ismi Steam Next Fest olan etkinlik 16 Haziran’da başlayacak ve yakında çıkacak yüzlerce oyunun demosu olacak. Bu etkinlik en son Şubat 2021’de yapılmıştı.

EA Play Live – 22 Temmuz

Electronic Arts’ın yeni çıkaracağı oyunları tanıtacağı EA Play Live 22 Temmuz’da gerçekleşecek.

Günü ve Saati Belli Olmayan Oturumlar

Square Enix, Capcom, Take Two, Sega, Bandai Namco, Gear Box. Sony ise yine gösterimlere katılmayacak gibi duruyor.

E3 2021 ve Summer Game Fest’te Hangi Oyunlar Gösterilebilir?

The Elder Scrolls VI, Elden Ring, Tomb Raider serisinin yeni oyunu, Indiana Jones, Starfield, Splatoon 3, Pokémon Brilliant Diamond and Shining Pearl, Rainbow Six: Quarantine, Skull and Bones, Prince of Persia: Sands of Time Remake.

E3 2021’i Twitch ve YouTube üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca E3 2021 haberlerine Twitter adresimiz üzerinden de erişebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı

Days Gone Geliştiricisi Bend Studio Yeni Bir Oyun Üstünde Çalışıyor!

PlayStation’a özel olarak çıkan ve daha sonra PC’ye gelen Days Gone oyununun geliştiricisi Bend Studio, yeni bir IP üstünde çalışıyor. PlayStation Studios başkanı Hermen Hulst özel bir röportajda, Bend Studios’un yeni bir oyun üzerinde çalıştığını ve bu oyunun Days Gone 2 olmayacağını söyledi. Ayrıca firmanın çok heyecan verici yeni bir IP üstünde çalıştıklarını ve bu […]

bend studio yeni bir oyun üstünde çalışıyor

Benzer Yazılar

Detaylı Bir Escape From Tarkov Rehberi

Battlestate Games’in 2016 yılında kapalı alfa olarak çıkardığı Escape From Tarkov gün geçtikçe daha büyük bir oyuncu kitlesine kendini sevdirmeyi başardı.  Özellikle oyunun gerçekçiliği ve zorlayıcılığı bazı oyuncular tarafından çok seviliyor. Escape From Tarkov’un şu an için tek satın alma seçeneği bulunuyor. (Kod satan sitelerden kod aldıktan sonra yine oyunun sitesinden hesap oluşturmanız ve kodu aktif […]

Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator Resmi Çok Oyunculu Mod Desteği!

Uzun süredir bekliyorduk ama… SCS Software’in gözde oyunlarından olan Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator‘a sonunda resmi çok oyunculu mod geliyor. Daha önce duyurulan gelişme, American Truck Simulator’da beta olarak yayınlandı. Yakın bir zamanda Euro Truck Simulator 2’ye de gelecek. Bilindiği üzere oyun uzun bir süredir resmi olmayan modlarla çok oyunculu bir şekilde […]

PAX EAST 2023 Başlıyor! Etkinlik Detayları ve Daha Fazlası

Boston’da düzenlenen 23 Mart’ta başlayan ve 26 Mart’a kadar sürecek olan PAX EAST 2023’de çeşitli oyun turnuvaları, topluluk etkinlikleri, bazı yayıncıların oyun demo ve gösterimleri bulunuyor. Özellikle Focus Entertainment çıkaracağı oyunlarla ilgili bu etkinlikte demo yayınlayabilir ve fragman gösterebilir. Atlas Fallen oyununun PAX East 2023’de oynanabilir bir demosu olacak. Oyunun çıkışına yakın veya PAX East […]