Yaşadığımız bu zorlu kapanma günlerinde insanlarla etkileşimi mumla arar olduk. Her ne kadar yüz yüze olamasak da online platformlar üzerinden konuşarak, belirli aktiviteler yaparak bu eksikliği gidermeye çalışıyoruz. İşte bu gibi durumlarda imdada yetişen ve son zamanlarda neredeyse tüm oyun severlerin beğendiği iki kişilik bir oyun anlatmaya geldim size. Oyunumuzun adı 2021 yılında Hazelight Studios tarafından geliştirilen It Takes Two! Bu stüdyo size tanıdık gelmiş olabilir, çünkü kendileri 2018 yılında yine oldukça beğenilen A Way Out oyununu çıkaran stüdyo. Şimdi daha fazla uzatmadan sırasıyla oyunun hikayesi, tasarımı ve mekanikleri hakkında sizlere düşüncelerimi aktarayım.

OYUNUN HİKAYESİ

It Takes Two güzel, bahçeli bir evde başlıyor. Cody ve May adlı evli çiftimiz evliliklerinde büyük çatlaklar yaşıyorlar. Birbirlerine katlanamadıklarını oyun başladığı an siz de fark ediyorsunuz.

Çiftimizin Rose adında bir kızı var, Rose ailesinin asla ayrılmamasını istiyor ve bunun için yollar arıyor.  Sonrasında Book of Love adlı bir kitap buluyor ve ailesine onu vermeyi planlıyor. Ailesinin oyun başladıktan hemen sonra yaşadığı kavga kitaba sarılmasına ve bir çözüm yolu arayışına neden oluyor ve kızımızın göz yaşı kitaba düşüyor. İşte tam bu andan itibaren iki ana karakterimiz oyuncağa dönüşüyor. Cody kafasında yaprak olan kilden bir oyuncak, May de mavi saçlı tahta oyuncak oluyor. Sonrasında bir şekilde kızlarına ulaşmaya ve durumu ona anlatarak eski hallerine dönmeye çalışıyorlar. Lakin Book of Love adlı kitabımız çiftin aralarındaki sorunu çözene kadar yollarına taşlar koyuyor ve onları yeni maceralara sürüklüyor. Çiftimizin de elinden sadece birlik olarak kızlarına ulaşmak geliyor ve yolculuklarına başlıyorlar.

It Takes Two oyunundaki Cody, May ve Book of Love karakterleri bir arada.

OYUNUN TASARIMI

It Takes Two, her seviyede bize bambaşka bir dünya gösteriyor. Yolculuğa başladıkları andan itibaren gittikleri her alan onların anılarının, yapmak isteyip de bıraktıkları tutkularının izlerini taşıyor. Karakterlerimiz, geçmeye çalıştığımız zorlu parkurlar ve düşmanlarımız, kısacası oyunun içerisindeki her etmen titizlikle ve çok güzel oluşturulmuş. Her yeni yere gittiğinizde şaşırıyor ve bulmacaları çözerken hem eğlenip hem de düşünüyorsunuz. Karakterlerimiz her alanda beraber çalışmak zorundalar. Aslında bu da onların tam ayrılma eşiğinde olmalarından dolayı sık sık çatışma içerisinde, zorlu bir iş birliği oluyor. Lakin bu çatışma sonucunda yine birlik oluyorlar, çünkü aslında kızlarına ulaşmak için tek çareleri bu.

Oyunumuz her seviyede karakterlerimize özel yeni birer özellik veriyor ve bu da oyundan aldığınız zevki çok arttırıyor. Sincaplar krallığında tutsak olup elinize verilen silahlarla arıları öldürüyorsunuz, Cody botanik aşkı nedeniyle bir seviyede çimen olup May’i çimenlerden sessizce geçiriyor ya da birçok bitki şekline bürünebiliyor, hatta bir seviyede kamera açınız değişiyor ve bir rol yapma oyunundaki gibi May savaşçı, Cody de büyücü oluyor. Bu örnekler oyunun değişik tasarımlarından sadece birkaçı. Oyunun gerçekten tasarımında ne kadar zenginlik bulunduğunu siz düşünün.

OYUNUN MEKANİKLERİ

It Takes Two oyununu lokal ve Xbox konsolu üzerinden bölünmüş ekran oynamış biri olarak oyun kolu ile çok keyif aldığımı söyleyebilirim. Çok akıcı ve çok rahat bir oynayış sundu oyun. Ek olarak oyunun her seviyesinde farklı bir mekanik olsa da bu mekaniklere alışmak çok zor değil. Zaten oyunun hızlı akışı içerisinde siz de o duruma uyuyor ve bir an önce yeni mekaniği öğrenip başınıza açılmış beladan kurtulmaya çalışıyorsunuz. Beraber oynadığınız kişi geçmişte çok oyun oynamamış olsa bile çabucak mekaniklere ve duruma alışacaktır. Oyunumuzun zor olma ya da uğraştırma gibi bir amacı asla yok, tam tersi yaklaşık 20 saat oynama süresi içerisinde sizi heyecanlandırmak ve macera içerisinde sıcak bir hikâye ile güzel bir tecrübe yaratmak.

Cody ve May kurbağalara binerek kızlarına ulaşmaya çalışıyor.

IT TAKES TWO SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

It Takes Two oyunu PlayStation 4 ve 5’te, Xbox One, X ve S serilerinde rahatlıkla oynanabiliyor. Bilgisayarda oynayacak oyuncularımız için de sistem gereksinimleri şöyle:

MİNİMUM:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows 8.1 64-bit or Windows 10 64-bit
  • İşlemci: Intel Core i3-2100T or AMD FX 6100
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 660 or AMD R7 260x
  • DirectX: Sürüm 11
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 50 GB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows 8.1 64-bit or Windows 10 64-bit
  • İşlemci: Intel Core i5 3570K or AMD Ryzen 3 1300x
  • Bellek: 16 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 980 or AMD R9 290X
  • DirectX: Sürüm 11
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 50 GB kullanılabilir alan

it takes two inceleme puanı

Kısacası It Takes Two, sosyal anlamda zorlandığımız bu günlerde oldukça haraketli olan oynanışıyla size ve yakınıza güzel zaman geçirtecektir. Oyunun hikayesinin klişe temelleri olsa da oyunun diğer alanlarının çok keyifli olduğunu söyleyebilirim. Oyun şu an Xbox’ın kendi sitesinde de Steam’de de 280 Tl’lik bir fiyata satılıyor. Friends Pass ile eğer aynı cihaz üzerinden oynamayacaksanız diğer alımı bedavaya geliyor. Yani kişi başı 140 liraya yaklaşık 20 saatlik bir serüven edinebilirsiniz. Oyunun fiyatı size şu an pahalı gelmiş olabilir ama bence oyunu alırsanız gerçekten pişman olmayacaksınız. Şimdiden iyi oyunlar!

It Takes Two gibi diğer oyun incelemelerimize ulaşmak için: Özgün Oyun İncelemeleri 

1 Yorum var: “It Takes Two İncelemesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı

Dying Light 2 çıkış tarihi duyuruldu

Birçok ertelemenin ardından sonunda Dying Light 2 için bir çıkış tarihi duyuruldu. 27 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirilen Techland canlı yayınında Dying Light 2 Stay Human isimli oyunun 7 Aralık 2021 tarihinde çıkacağı duyuruldu. Oyun PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X|S ve PC için piyasaya sürülecek. Bildiğiniz üzere serinin ikinci oyunu, geçen sene […]

Dying Light 2

Benzer Yazılar

Lost Judgement Çıkış Tarihi Duyuruldu

Köklü bir geçmişe sahip olan Yakuza serisi son yıllarda stilini ve tarzını değiştiriyordu ve serinin yan oyunu olan Judgement de bu değişimin bir parçası olmuştu. 2018 yılında çıkan Judgement epey sevildi ve şimdi de devam oyunu duyuruldu: Lost Judgement 24 Eylül 2021 tarihinde piyasaya sürülecek. Serinin yeni oyunu PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One ve […]

Battlefield 6’nın Duyurulacağı Tarih Belli Oldu!

EA, kemik serilerinden birisi olan Battlefield için en son oyununu çıkarttığında tarihler 2018’di. Genelde her 2 senede bir yeni bir Battlefield oyunu oynama şansı yakalasak da bu sefer böyle olmadı. Bunun nedeninin hem pandemi hem de DICE ve EA’in daha kaliteli bir oyun çıkartma isteğinden olduğu söylenebilir. 22 Nisan’da Battlefield resmi hesabından atılan tweet’de yakın […]

Twelve Minutes’den Yeni Detaylar Geldi!

Luis Antonio tarafından geliştirilen ve Annapurna Interactive yayıncılığında çıkacak olan Twelve Minutes yaklaşık olarak 6 senedir geliştiriliyor. Oyunun geliştirilmesinin bu kadar uzun sürmesinin nedeni oyunun hem neredeyse tek kişinin geliştirmesi hem de bir yan proje olarak başlaması gösterilebilir. Luis Antonio, The Witness üzerinde çalışırken bir yan proje olarak başlayan Twelve Minutes, etkili ve heyecan yaratıcı […]