Velan Studios’un geliştirdiği ve yayıncılığını Electronic Arts firmasının yaptığı Knockout City, rekabetçi türünde çok oyunculu bir yakar top oyunu. Oyun, bu sıralar piyasaya yeni bir rekabetçi oyun çok çıkmadığı için özellikle bu türü sevenlerin radarındaydı. Oyunu biz de dün ilk gününde deneme şansı yakaladık. Bu inceleme yazımızda oyunu detaylı bir şekilde değerlendireceğiz.

İlk olarak Knockout City’nin 30 Mayıs’a kadar ücretsiz bir şekilde denendiğini hatırlatalım. Oyunu Origin, Epic Games veya Steam üzerinden ücretsiz bir şekilde deneme hakkınız bulunuyor. Ayrıca EA Play alırsanız Knockout City’yi yine oynayabilirsiniz. Eğer oyunu almaya karar verirseniz deneme süresi boyunca kazandığınız kozmetik ve ilerlemeler ana oyuna aktarılabilecek. 30 Mayıs’a kadar oyunu satın alanlara Free Block Party Bundle adında bir de paket verilecek. Bu paketin içinde kıyafet, saç, gözlük, planör, çeşitli kozmetikler ve 500 Holobux oyun içi parası yer alacak.

Knockout City Nasıl Bir Oynanış Vadediyor?

Oyunu PC’de yaklaşık 1 buçuk saat ve PS5’de yaklaşık 1 saat oynadım. İlk olarak oyuna girmeden önce eğitime girerseniz hem gerçek maçlarda daha az zorlanıyorsunuz hem de oyun içi parası kazanıyorsunuz. Eğitimde size oyunun tüm mekanikleri tanıtılıyor.

Ayrıca yine kendi sığınak bölgenizde ısınma yapabiliyorsunuz. Her oyun sonunda ve oyun açılışında sığınak bölgenize dönebiliyorsunuz. Yine bu bölgede oyunda bulunan özel topları bot üzerinde deneyebilir ve topları tutma reflekslerinizi geliştirebilirsiniz. Oyun genel olarak 3vs3 üzerine tasarlanmış. Takım savaşlarının oldukça önemli olduğu oyunda refleksler de bir o kadar önemli.

knockout city hideout bölgesi
Hideout

Oyunun Temel Mekanikleri

Knockout City oyununu tamamen yakar top mantığında düşünebilirsiniz. Elinizdeki topla rakip oyuncuları vurmalısınız veya onları platformun aşağısına atmalısınız. Oyun haritaları genelde bina çatı bölgelerinde oluyor burada oyuncuları kenarlardan atabiliyorsunuz. 1vs1 oyun modunda belli bir zaman sonra harita daralıyor ve alan dışında kalan oyuncu hasar yiyebiliyor

Haritalarda farklı yerlerde toplar bulunuyor. Bu topların çoğu özelliksiz toplar yani herhangi bir yeteneği olmayan toplar. Bunlarla rakip oyuncuyu vurursanız rakip oyuncudan 1 can gidiyor. Oyuncuların 2 canı olduğu için bu toplarla onları 2 kez vurmanız gerekiyor. Oyun tipine göre değişiklik gösterse de bir oyuncunun 2 canı gidince ölüyor ve rakibi puan kazanmış oluyor. Bu toplar dışında özelliği bulunan topları bir alt başlıkta açıklayacağım.

Öncelikle en önemli özellik top atmaktan ziyade üstünüze gelen topu yakalayabilmeniz de. Tuşları PC’de klavye üzerinden anlatacağım. Sağ tık ile üstünüze gelen topu yakalayabiliyorsunuz ancak burada zamanlama çok önemli. Çok önce ya da çok sonradan basarsanız topu yakalayamıyorsunuz. Ayrıca oyunda F tuşu ile de fake atabiliyorsunuz. Bu da rakibe topu ona atar gibi yaptıktan sonra gerçekten atarsanız rakibinizin top tutma özelliği geri gelmeden vurabilmenizi sağlıyor.

Oyunda yer alan birbirinden ilginç özellikler var. Öncelikle dash atmak veya üstünüze gelen toptan kaçmak için CTRL tuşuna basabilirsiniz. Ancak bu biraz oynadıktan sonra yorucu olabiliyor çünkü köşede kalan bir tuş. Ben bunu farenin alternatif tuşuna aldım. CTRL yani dash tuşu ile rakip oyuncuyu itebiliyor ve sersemletebiliyorsunuz ancak bunu takım arkadaşınıza da yapabiliyorsunuz o yüzden dikkat etmeniz de fayda var.

ALT tuşu ile kendinizi topa çevirebiliyorsunuz. Haritada bazı durumlarda top bulamadığınız durumlarda kendinizi topa çevirebilirsiniz ve takım arkadaşınız sizi alıp rakibe atabilir. Bu durumda rakibe çarpan top rakipten 2 can götürüyor. Ayrıca eğer takım arkadaşınız topu alır ve uzun bir süre basılı tutarak atarsa bombaya dönüşüyorsunuz. Bombaya dönüştükten sonra kendinizi kontrol ederek rakibin üstüne düşerseniz belli bir bölgedeki rakipleri öldürebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var yine topa dönüştükten sonra rakip sizi yakalarsa sizi top olarak kullanabilir.

Q ve E tuşları ile topları falsolu gönderebiliyorsunuz. Topu atmak için sol fare tuşuna basılı tutarken Q ve E’ye basarsanız ve hemen ardında da topu bırakırsanız top falsolu gidiyor. Bu, kalabalık ortamlarda düşmanı şaşırtmak için çok işe yarayan bir taktik.

Farenin orta yani scroll tuşuna basarsanız ise takım arkadaşınıza pas atabilirsiniz. Tuşa, elinizde top olduğunda basarsanız arkadaşına pas atabilir, elinizde top yokken ise pas isteyebilirsiniz.

Space tuşuna iki kez basınca ise planörünüz açılıyor.

knockout city özel toplar

Oyundaki Toplar

Oyunda 5 farklı özellik taşıyan top bulunuyor. Haritaya ve oyun moduna göre toplar farklılaşabiliyor. Team KO ve Diamond Dash oyun modunda özellik taşıyan sadece 1 top bulunuyor ve bu top haritanın belli bölgelerine konumlanıyor. Bu 5 özel top dışında takım arkadaşınız da top olabiliyor ve rakipten 2 can alabiliyor veya tam şarj ederseniz bomba şeklinde rakibin üstüne düşebiliyor. (Tam şarj etmeniz için takım arkadaşınızın top formunu alıp sol fare tuşuna uzun basmalısınız.)

Bomb Ball

Adından da anlaşılacağı üzere bomba bir top bu top. Bu topu yerden aldığınız anda üstündeki zamanlayıcı geriye saymaya başlıyor. Zamanlayıcı bittiğinde ise topun kimde olduğu fark etmeksizin patlıyor. Bu top standart bir top gibi sekmiyor ve olduğu yere yapışıyor. Yapıştığı anda ise patlayabiliyor.

Cage Ball

Bu top düşmanı kafeslemeye yarıyor yani top moduna girmeye zorluyor. Bu topla rakibinizi vurduğunuzda rakibinizin canı gitmiyor ancak belli bir süre kafesin içinde kalıyor. O süre içinde rakibinizi alıp oyun dışına atabilir ve takımınıza puan kazandırabilirsiniz.

Moon Ball

Ay topunu aldığınızda daha yükseğe zıplayabilir ve daha yavaş süzülebilirsiniz. Ayrıca bir düşmana vurduğunuzda düşmanınız havaya savrulacaktır.

Sniper Ball

Keskin nişancı topu ile daha uzun mesafelerde düşman vurabilirsiniz. Bu topu tam şarj ettiğinizde ise aşırı hızlı bir şekilde rakibinize atabilirsiniz.

Multi Ball

3’lü top şeklinde olan bu özel top tipi ile üç topu birlikte taşırsınız ve top sıkıntısı çekmezsiniz.

knockout city oyun modları

Oyun Modları ve Kontratlar

Oyunda 3 farklı mod ve bu modların da alt oyun modları bulunuyor. Ana modlar Street Play, League Play ve Private Match modları. Street Play modunda ise Team KO, Diamond Dash, Party Team KO ve Face-off var. League Play modu ise küme düşme ve küme yükselmenin olduğu rekabetçi mod. Burada tamamen kümeye göre rakip ataması yapılacak ve sezon sonunda kümenize göre ödüller alabileceksiniz. Oyunun ilk sezonu 25 Mayıs’ta başlayacak. Private Match modunda ise istediğiniz gibi custom oyun kurabiliyorsunuz.

Team KO oyun modu 3vs3 oynanan ve 2 puana gelen takımın oyunu kazandığı mod. 1 raunt 10 puan üzerinden hesaplanıyor ve rakipten 1 oyuncu öldürdüğünüzde 1 puan kazanıyorsunuz. Diamond Dash modu ise ölen oyunculardan düşen elmasları toplayıp puan kazandığınınız ve belli bir elmasa ulaşan takımın kazandığı oyun modu. Party Team KO modu ise tüm topların özel top olduğu oyun modu. Ayrıca oyunda belirli görevler var. Bu görevleri içeren kontratları alırsanız xp ve çeşitli kozmetikler kazanabilirsiniz.

knockout city kozmetik

Oyunun Kozmetikleri

Knockout City’de karakterinizde birçok şeyi özelleştirebiliyorsunuz. Kıyafet, gözlük, saç, planör, sahaya geliş arabanız, galibiyet pozunuz gibi birçok alanda özelleştirme yaparak karakterinize çok farklı bir hava verebilirsiniz.

Oyunun Grafikleri ve Tasarımı

Knockout City tatlı denilebilecek grafiklere sahip diyebilirim. Overwatch ve Fortnite karışımı grafikler diyebiliriz.  Sistem gereksinimi olarak çok bir şey de istemiyor zaten. Harita ve karakter tasarımlarını da beğendim. Bazı haritalarda ince düşünülmüş detaylar var özellikle adını bilmediğim bir haritadaki tünel sistemine bayıldım.

knockout city oyun içi

Knockout City Sistem Gereksinimleri ve Fiyatı

Minimum

İşletim Sistemi: Windows 10
İşlemci: Intel Core i3 6300 Dual Core 3.8 GHz
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: GeForce GTX 660 2GB
DirectX: Sürüm 12
Depolama: 15 GB kullanılabilir alan

Önerilen

İşletim Sistemi: Windows 10
İşlemci: Intel Core i5-6600 Quad Core 3.3 GHz
Bellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: GeForce GTX 970 4GB
DirectX: Sürüm 12
Depolama: 15 GB kullanılabilir alan

Knockout City oyununun PC üzerinde tüm dijital mağazalarda Block Party Edition versiyonu 140 TL, Deluxe Block Party Edition sürümü ise 220 TL. Konsol ve NS sürümleri de hemen hemen yakın fiyatlarda.

Knockout City Cross-play Destekliyor mu?

Evet. Knockout City bütün platformlarda çapraz oyunu destekliyor. Knockout City, PC, PS4, PS5, Nintendo Switch, Xbox One ve Xbox S|X üzerinde çıkış yaptı. PC’de Steam, Epic Games, Microsoft Store ve Origin üzerinden oynanabilen oyun aynı zamanda EA Play’de de mevcut ve bu platformlar arasında çapraz oyunu desteklemekte.

knockout city inceleme puanı

Artıları

  • Eğlenceli
  • Tasarım ve mekanikler güzel

Eksileri

  • Yorucu ve karmaşık olabiliyor
  • Saçma buglar

Sonuç

Knockout City istediği ilgiyi görüp oynanacak mı bilmiyorum ancak ara sıra girip kafa dağıtmalık tatlı bir oyun. Deneme sürümü bitmeden veya EA Play üzerinden oynamanızı tavsiye ederim daha sonra alıp almamak size kalmış. Oynadığım süre boyunca ben baya keyif aldım ancak bir hayli de yoruldum diyebilirim. Umarım bu oyun da Rocket Arena gibi unutulmaz ve sevilerek oynanır. Kim bilir belki Esporu bile çıkar. Bir oyun inceleme yazımızın daha sonuna geldik. Diğer inceleme yazılarımıza ulaşmak için: Özgün Oyun İncelemeleri Sağlıcakla kalın!

1 Yorum var: “Knockout City İncelemesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı

Kadınların oyun dünyasında çektiği zorlukları öne çıkaran bir anket yapıldı

Çok oyunculu oyun dünyasında kadınlar birçok sıkıntı çekiyor ki bunların başında taciz geliyor. 2021 yılındayız ve hala bir oyunda kadınının olması insanları rahatsız ediyor, sadece online oyunlarda da değil, bir kadın ben oyun oynuyorum dediğinde birileri çıkıp dalga geçebiliyor. Buraya kadar okuyup “sen de abartma be” diyenler için geliyor bu haberimiz. Bunu diyebiliyorsanız zaten etrafınıza […]

Oyun Dünyası

Benzer Yazılar

Amazon Prime Gaming Ocak 2022 Oyunları

Amazon, Prime üyelerine özel her ay birbirinde güzel oyunlar ve oyun içi ödüller veriyor. Prime Gaming, geçtiğimiz ay Frostpunk, Journey To The Savage Planet, Need For Speed Hot Pursuit, FM2021, Morkreed ve Speelcaster University oyunlarını vermişti. Bu ay ise yani 2022 Ocak ayındaki oyunlar da geçen ay olduğu gibi yüksek bütçeli yapımlar ve bu ay […]

Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator Resmi Çok Oyunculu Mod Desteği!

Uzun süredir bekliyorduk ama… SCS Software’in gözde oyunlarından olan Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator‘a sonunda resmi çok oyunculu mod geliyor. Daha önce duyurulan gelişme, American Truck Simulator’da beta olarak yayınlandı. Yakın bir zamanda Euro Truck Simulator 2’ye de gelecek. Bilindiği üzere oyun uzun bir süredir resmi olmayan modlarla çok oyunculu bir şekilde […]

Respawn, Apex Legends’ı Uzun Süre Devam Ettirmek için Yeni Bir Stüdyo Açıyor!

Respawn Entertainment, ücretsiz battle royale oyunu olan Apex Legends’ı “15 yıl veya daha uzun süre” bir franchise yapma planlarının bir parçası olarak yeni bir stüdyo açtı. Madison-Wisconsin’de açılan bu yeni stüdyonun başında ise Call of Duty yapımcılarından Ryan Burnett olacak. Ryan Burnett, Raven Software ve Epic Games başta olmak üzere yaklaşık yirmi yıllık geliştirme deneyimine […]