Blizzard Oyuncu Kaybediyor Fazla Para Kazanıyor

66 okunma

Blizzard adı altında çıkıp da bilinmeyen oyun yoktur. Hal böyle olmasına rağmen bu firma son zamanlarda bazı hamleler üzerine pek çok eleştirinin hedefi olmuşlardı. Peki nasıl oluyor da bu Blizzard oyuncu kaybediyor fazla para kazanıyor?

Blizzard Oyuncu Kaybediyor Fazla Para Kazanıyor

ActivisionBlizzard’ın son kazanç raporu, şirketin geçen yıla göre gelirini ve karını artırmasıyla, mega yayıncı için genel olarak olumlu bir hikaye görüntüsü verdi. Bununla birlikte, Blizzard’ın oyunları için aylık aktif kullanıcı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre önemli ölçüde düştüğü için tüm rakamlar olumlu yönde hareket etmiyordu.

Firmanın bu yıl Ocak-Mart dönemi için aylık 27 milyon aktif kullanıcısı vardı. Bu rakam, 2020’nin ilk çeyreğinde 32 milyon, 2019’un ilk çeyreğinde yine 32 milyon ve 2018’in ilk çeyreğinde ise 38 milyona tekabül ediyordu.

Blizzard en son Blizzcon 2021‘de Diablo IV’den Rogue karakterini tanıtmıştı.

Oyunculardaki gerilemeye rağmen, Blizzard’ın ekonomik anlamda sonuçları olumlu oldu. Gelirleri, öncelikle Warcraft ve özellikle WoW’un Shadowlands genişlemesi sayesinde geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık % 7 arttı.  Söz konusu firma, “World of Warcraft, katma değerli hizmetlere güçlü erişim, katılım ve topluluğa ilk kez katılan özellikle çok sayıda yeni oyuncunun deneyimini geliştirmeye yönelik girişimlerle desteklendiğini gördü” dedi.

Blizzard Oyuncu Kaybediyor Fazla Para Kazanıyor
Blizzard Oyuncu Kaybediyor Fazla Para Kazanıyor

Peki aylık aktif kullanıcı nedir?

ActivisionBlizzard, aylık aktif kullanıcıları, belirli bir ayda belirli bir oyunu oynayan kişi sayısı olarak tanımlar. Sayı, bir çeyrekteki (3 ay) her aydaki toplam aylık aktif kullanıcı sayısı eklenerek ve üçe bölünerek hesaplanır. Firma bu konuda yaptığı açıklamada, “Blizzard için, ilgili dönemde aynı oyuna iki platformda veya cihazda erişen bir kişi genellikle tek bir kullanıcı olarak sayılır” dedi. Bu durum, Activision ve King için farklıdır. “Teknik sınırlamalar” nedeniyle, aynı oyunu iki platformda veya cihazda oynayan bir oyuncu iki kullanıcı olarak sayılır. ActivisionBlizzard, verilerinin bir kısmının üçüncü şahıslardan geldiği konusunu da açıklamalarında dile getiriyor.

Blizzard’ın toplam oyuncu sayısı yıldan yıla azalabilirken, bu tamamen şaşırtıcı değil. 2020 yılının ilk çeyreği, oyun oynayan insanlarda bir artışa neden oldu çünkü salgının başlangıcı bu tarihlere denk geliyordu. Bu nedenle bu çeyrekle karşılaştırmak her zaman zor olacaktı. Şirket bu yıl Diablo II: Resurrected ve WoW: Classic – The Burning Crusade’i piyasaya sürdüğü için, firma gelecekte büyük bir büyüme için hazır görünüyor. Mobil oyun Diablo Immortal da 2021’de piyasaya sürülüyor ve çok büyük bir etki yaratabilir. Diablo Immortal isteğe bağlı satın alımlarla oynaması ücretsiz bir oyun olacak.

Diablo IV ve Overwatch 2 en iyi ihtimalle 2022’ye kadar çıkamayacak, ancak piyasaya sürüldüklerinde büyüme anlamında itici güçleri olacağı kesin. ActivisionBlizzard raporu, yeni Blizzard rakamlarının dışında, Call of Duty için devasa yeni rakamları ortaya çıkardı ve 2021 oyununun Sledgehammer Games tarafından geliştirileceğini ve Warzone ile entegrasyona sahip olacağının bilgisini verdi.

Nasıl bu firma oyuncu kaybediyor fazla para kazanıyor sorunsalına yanıt ararken aslında oyuncunun  sayısal katılımı ile değil niteliksel katılımının önemli olduğunu fark ettik. Bu da bize aslında rakamların yanıltıcı ve başarının anahtarı olmadığını gösterdi. Hele ki karşılaştırılan rakamların salgının ilk etkileriyle oranlandığını düşünürsek söz konusu firmaya epey haksızlık etmiş oluruz.

Daha ayrıntılı bilgi ve ipuçları için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Blizzard Oyuncu Kaybediyor Fazla Kazanıyor
Diablo Immortal

Diablo Immortal Ne Zaman Çıkacak?

Diablo Immortal’ın henüz “yakında” ifadesinin ötesinde resmi bir çıkış tarihi yok.

En iyi tahminimiz, Diablo Immortal’ın 2021’de bir şekilde piyasaya sürüldüğünü görebileceğimiz, çünkü oyun geliştirme aşamasında oldukça ilerlemiş görünüyor ve hatta seçkin birkaç şanslı oyuncuya erken bir sürüm erişimi sağlandı ve yakında daha fazla alfa testi bekleniyor. ..Dennis Durkin, yaptığı bir açıklamada Overwatch 2 ve Diablo 4’ün 2021’de piyasaya sürülmesinin beklenmediğini söyledi, “Diablo Immortal iyi ilerliyor ve bu yıl içinde lansmanını bekliyoruz ” sözleriyle kafalardaki soru işaretlerini silmeden bıraktı.

Oyunu ilk elden tecrübe etmeyi ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşmayı dört gözle bekliyoruz ancak aynı zamanda aldığımız tüm küçük büyük haberleri de sizinle paylaşıyor olacağız.

İlk olarak 2018’de duyurulan Diablo Immortal, hayranların mobil Diablo deneyimi fikrinden etkilenmemesi nedeniyle bazı tartışmalarla karşılaşmıştı. Dileyelim ki bu mobil oyun oyuncuların sabrına değsin ve eleştirileri haksız çıkarsın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sonraki Yazı

PlayStation 5 Stok Sıkıntısı 2022 Yılında da Devam Edecek

Bildiğimiz üzere yeni nesil konsol çağı başladı, PlayStation 5 ve Xbox Series X|S çıktı. Xbox konsolları satılmaya devam ediyor fakat PlayStation 5 konusu biraz sorunlu. Ön sipariş veren, elini çabuk tutanlar Sony’nin yeni nesil konsoluna sahip oldu ancak bu kesim epey az insandan oluşuyor. PlayStation 5, çıktığından bu yana iyi satış rakamlarına ulaştı ama büyük […]

PlayStation 5

Benzer Yazılar

Agent Intercept İnceleme – CLAW’u Durdurma Zamanı

Wellington merkezli Yeni Zelanda geliştiricisi olan PikPok tarafından geliştirilen Agent Intercept, PC için 16 Haziran’da çıkacak. Rival Stars Horse Racing, Breakneck ve Shatter gibi oyunlara sahip olan PikPok çok bilinen bir firma değil ancak köklü bir firma. Daha çok mobil oyun sektörü üzerinde oyun geliştirilen firma bazı oyunlarının PC’ye uyarlamasını da yapıyor. Agent Intercept de […]

Overwatch 2’den Yeni Oynanış Videosu Geliyor

Blizzard, 20 Mayıs’ta yapacağı canlı bir etkinlikte hem Overwatch hem de Overwatch 2 hakkında birçok gelişmenin ayrıntılarını açıklayacak. Jeff Kaplan‘ın yerine gelen oyun yönetmeni Aaron Keller, iki saatlik bir sunumla birlikte Overwatch 2’deki değişikliklerin ilk bakışını sunacak. Blizzard geçen ay, “Yeni haritalar ve büyük oyun güncellemeleriyle eski oyunu yeniden canlandırıyoruz.” açıklamalarında bulunmuştu. Etkinlik, 20 Mayıs […]

Battlefield 6’nın Duyurulacağı Tarih Belli Oldu!

EA, kemik serilerinden birisi olan Battlefield için en son oyununu çıkarttığında tarihler 2018’di. Genelde her 2 senede bir yeni bir Battlefield oyunu oynama şansı yakalasak da bu sefer böyle olmadı. Bunun nedeninin hem pandemi hem de DICE ve EA’in daha kaliteli bir oyun çıkartma isteğinden olduğu söylenebilir. 22 Nisan’da Battlefield resmi hesabından atılan tweet’de yakın […]