Blizzard Oyuncu Kaybediyor Fazla Para Kazanıyor

Blizzard adı altında çıkıp da bilinmeyen oyun yoktur. Hal böyle olmasına rağmen bu firma son zamanlarda bazı hamleler üzerine pek çok eleştirinin hedefi olmuşlardı. Peki nasıl oluyor da bu Blizzard oyuncu kaybediyor fazla para kazanıyor?

Blizzard Oyuncu Kaybediyor Fazla Para Kazanıyor

ActivisionBlizzard’ın son kazanç raporu, şirketin geçen yıla göre gelirini ve karını artırmasıyla, mega yayıncı için genel olarak olumlu bir hikaye görüntüsü verdi. Bununla birlikte, Blizzard’ın oyunları için aylık aktif kullanıcı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre önemli ölçüde düştüğü için tüm rakamlar olumlu yönde hareket etmiyordu.

Firmanın bu yıl Ocak-Mart dönemi için aylık 27 milyon aktif kullanıcısı vardı. Bu rakam, 2020’nin ilk çeyreğinde 32 milyon, 2019’un ilk çeyreğinde yine 32 milyon ve 2018’in ilk çeyreğinde ise 38 milyona tekabül ediyordu.

Blizzard en son Blizzcon 2021‘de Diablo IV’den Rogue karakterini tanıtmıştı.

Oyunculardaki gerilemeye rağmen, Blizzard’ın ekonomik anlamda sonuçları olumlu oldu. Gelirleri, öncelikle Warcraft ve özellikle WoW’un Shadowlands genişlemesi sayesinde geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık % 7 arttı.  Söz konusu firma, “World of Warcraft, katma değerli hizmetlere güçlü erişim, katılım ve topluluğa ilk kez katılan özellikle çok sayıda yeni oyuncunun deneyimini geliştirmeye yönelik girişimlerle desteklendiğini gördü” dedi.

Blizzard Oyuncu Kaybediyor Fazla Para Kazanıyor
Blizzard Oyuncu Kaybediyor Fazla Para Kazanıyor

Peki aylık aktif kullanıcı nedir?

ActivisionBlizzard, aylık aktif kullanıcıları, belirli bir ayda belirli bir oyunu oynayan kişi sayısı olarak tanımlar. Sayı, bir çeyrekteki (3 ay) her aydaki toplam aylık aktif kullanıcı sayısı eklenerek ve üçe bölünerek hesaplanır. Firma bu konuda yaptığı açıklamada, “Blizzard için, ilgili dönemde aynı oyuna iki platformda veya cihazda erişen bir kişi genellikle tek bir kullanıcı olarak sayılır” dedi. Bu durum, Activision ve King için farklıdır. “Teknik sınırlamalar” nedeniyle, aynı oyunu iki platformda veya cihazda oynayan bir oyuncu iki kullanıcı olarak sayılır. ActivisionBlizzard, verilerinin bir kısmının üçüncü şahıslardan geldiği konusunu da açıklamalarında dile getiriyor.

Blizzard’ın toplam oyuncu sayısı yıldan yıla azalabilirken, bu tamamen şaşırtıcı değil. 2020 yılının ilk çeyreği, oyun oynayan insanlarda bir artışa neden oldu çünkü salgının başlangıcı bu tarihlere denk geliyordu. Bu nedenle bu çeyrekle karşılaştırmak her zaman zor olacaktı. Şirket bu yıl Diablo II: Resurrected ve WoW: Classic – The Burning Crusade’i piyasaya sürdüğü için, firma gelecekte büyük bir büyüme için hazır görünüyor. Mobil oyun Diablo Immortal da 2021’de piyasaya sürülüyor ve çok büyük bir etki yaratabilir. Diablo Immortal isteğe bağlı satın alımlarla oynaması ücretsiz bir oyun olacak.

Diablo IV ve Overwatch 2 en iyi ihtimalle 2022’ye kadar çıkamayacak, ancak piyasaya sürüldüklerinde büyüme anlamında itici güçleri olacağı kesin. ActivisionBlizzard raporu, yeni Blizzard rakamlarının dışında, Call of Duty için devasa yeni rakamları ortaya çıkardı ve 2021 oyununun Sledgehammer Games tarafından geliştirileceğini ve Warzone ile entegrasyona sahip olacağının bilgisini verdi.

Nasıl bu firma oyuncu kaybediyor fazla para kazanıyor sorunsalına yanıt ararken aslında oyuncunun  sayısal katılımı ile değil niteliksel katılımının önemli olduğunu fark ettik. Bu da bize aslında rakamların yanıltıcı ve başarının anahtarı olmadığını gösterdi. Hele ki karşılaştırılan rakamların salgının ilk etkileriyle oranlandığını düşünürsek söz konusu firmaya epey haksızlık etmiş oluruz.

Daha ayrıntılı bilgi ve ipuçları için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Blizzard Oyuncu Kaybediyor Fazla Kazanıyor
Diablo Immortal

Diablo Immortal Ne Zaman Çıkacak?

Diablo Immortal’ın henüz “yakında” ifadesinin ötesinde resmi bir çıkış tarihi yok.

En iyi tahminimiz, Diablo Immortal’ın 2021’de bir şekilde piyasaya sürüldüğünü görebileceğimiz, çünkü oyun geliştirme aşamasında oldukça ilerlemiş görünüyor ve hatta seçkin birkaç şanslı oyuncuya erken bir sürüm erişimi sağlandı ve yakında daha fazla alfa testi bekleniyor. ..Dennis Durkin, yaptığı bir açıklamada Overwatch 2 ve Diablo 4’ün 2021’de piyasaya sürülmesinin beklenmediğini söyledi, “Diablo Immortal iyi ilerliyor ve bu yıl içinde lansmanını bekliyoruz ” sözleriyle kafalardaki soru işaretlerini silmeden bıraktı.

Oyunu ilk elden tecrübe etmeyi ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşmayı dört gözle bekliyoruz ancak aynı zamanda aldığımız tüm küçük büyük haberleri de sizinle paylaşıyor olacağız.

İlk olarak 2018’de duyurulan Diablo Immortal, hayranların mobil Diablo deneyimi fikrinden etkilenmemesi nedeniyle bazı tartışmalarla karşılaşmıştı. Dileyelim ki bu mobil oyun oyuncuların sabrına değsin ve eleştirileri haksız çıkarsın!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı

PlayStation 5 Stok Sıkıntısı 2022 Yılında da Devam Edecek

Bildiğimiz üzere yeni nesil konsol çağı başladı, PlayStation 5 ve Xbox Series X|S çıktı. Xbox konsolları satılmaya devam ediyor fakat PlayStation 5 konusu biraz sorunlu. Ön sipariş veren, elini çabuk tutanlar Sony’nin yeni nesil konsoluna sahip oldu ancak bu kesim epey az insandan oluşuyor. PlayStation 5, çıktığından bu yana iyi satış rakamlarına ulaştı ama büyük […]

PlayStation 5

Benzer Yazılar

It Takes Two İncelemesi

Yaşadığımız bu zorlu kapanma günlerinde insanlarla etkileşimi mumla arar olduk. Her ne kadar yüz yüze olamasak da online platformlar üzerinden konuşarak, belirli aktiviteler yaparak bu eksikliği gidermeye çalışıyoruz. İşte bu gibi durumlarda imdada yetişen ve son zamanlarda neredeyse tüm oyun severlerin beğendiği iki kişilik bir oyun anlatmaya geldim size. Oyunumuzun adı 2021 yılında Hazelight Studios […]

Google Stadia “Yaşıyor ve İyi”

Oyun sektörünün belki de en heyecanlı dönemlerini yaşıyoruz. Bir yandan abonelikle bir oyun dolusu kütüphane satan servisler, bir yandan bulut tabanlı oyun yayıncılığı derken işler hiç de eskisi gibi değil. Bu yeni teknolojiler belki minik bir heyecandır belki de oyun sektörünün geleceğidir fakat şu an sancılı bir dönemden geçiyorlar. Teknoloji yepyeni olduğu için beraberinde sıkıntılar […]

Bleak Faith: Forsaken Geliştiricileri From Software’den Animasyon Çalmakla Suçlanıyor!

Bleak Faith: Forsaken geliştiricisi Archangel Studios, Elden Ring ve Dark Souls gibi From Software oyunlarından asset ve animasyon çalmakla suçlanmıştı. Bununla ilgili bir kullanıcı karşılaştırmalı bir video yaptı. Buradaki suçlamalara karşılık olarak oyunun geliştiricisi ise şöyle bir cevap verdi: “Şirket içinde yapılmayan tüm animasyonlar Epic Marketplace’den alınmıştır. Bu yorumu daha önce duymuştuk ama animasyonlar uzun […]