Battlefield 2042 Duyuruldu! İşte Tüm Detaylar!

56 okunma

Haftalardır sızıntı görüntüler ve videolarla gündeme gelen Battlefield serisinin yeni oyunu Battlefield 2042 resmi olarak duyuruldu. 5 dakikalık duyuru fragmanını hemen aşağıdan izleyebilirsiniz. Fragmanı genel olarak beğendim diyebilirim ancak oynanış videosunu da görmekte fayda var. Oyunun oynanış videosu ise 13 Haziran tarihinde yine canlı yayınla gösterilecek. Ayrıca oyunun çıkış tarihi de açıklandı. Battlefield 2042 23 Ekim 2021’de çıkacak ve eğer Gold veya Ultimate sürümü ön sipariş verirseniz oyuna erken erişebileceksiniz.

Oyun hakkında açıklanan detaylara değinmek gerekirse gözümüze çarpan en önemli detay oyun, Story Mode ve Battle Royale modu içermeyecek. Yani Battlefield 2042’de sadece çok oyunculu mod olacak. Bu da bütün odağın ve bütün bütçenin çok oyunculu modda olacağını gösteriyor.

Fragmanda Battlefield Oyuncularına Küçük Bir Gönderme

Yukarıdaki fragmanı izlediyseniz bir sahne size çok abartılı gelmiş olabilir ancak uçak sahnesi Battlefield 3 oyununa ufak bir gönderme. Maziye dönecek olursak:

Battlefield 2042’deki Yenilikler

Battlefield 2042’de yine Conquest ve Breakthrough gibi modlar olacak ancak bunların yanında Hazard Zone gibi yeni modlar da yer alacak. Conquest ve Breakthrough modları yeni nesil konsollarda ve PC sürümlerinde 128 oyuncuya kadar destek verecek. Eski nesil konsollarda ise bu sayı 64 oyuncu ile sınırlı olacak. Yine devasa ölçekli ve 128 kişiyi destekleyen bazı haritalar da eski nesil konsollarda olmayacak. 128 oyuncuyu destekleyen devasa haritalarda bayrak alma yerine bölge alma gibi durumlar söz konusu olacak. Hazard Zone modu için çok bir detay bilinmiyor ancak Escape From Tarkov benzeri bir mod olabileceği söylentiler arasında. Oyun hakkında daha fazla detayı 22 Temmuz’da yapılacak EA Play Live etkinliği ile öğreneceğiz. Ayrıca oyunda şu an Türkçe dil desteği bulunmuyor ve muhtemelen de gelmeyecek.

Oyunda birçok hava ve iklim değişikliği olayı göreceğiz. Bu değişimlerle birlikte oyunun yönü de değişebilir. (Operation Metro tarzında) Bu iklim değişikliğinin perde arkasını ve 2042’ye kadar neler yaşandığını da hikayeleştirmişler. Hikayeye buradan ulaşabilirsiniz. Kısaca bahsedecek olursak:

 • 2033: Zeta Kasırgası
 • 2034: İkinci Büyük Buhran
 • 2035: Almanya’nın çöküşü ardından Avrupa Birliği dağılıyor.
 • No-pat yani vatansızlar kendilerine yeni bir yer arıyorlar. (Aklıma Cyberpunk 2077 geldi)
 • 2040: Uzay enkazı fırtınası ile uyduların %70’si arızalanıyor.
 • Küresel ağ kısmen çöküyör.
 • 2042: ABD-Rusya arası savaş kıvılcımları çıkıyor.

battlefield 2042 haritalar

Specialists

Yeni uzman sınıfı ile farklı karakter skillerine erişebileceğiz. Şu ana kadar 4 adet uzman tanıtıldı ancak 10 tanesi de önümüzdeki aylarda açıklanacak. Açıklanan uzmanlar ise Webster Mackay, Maria Falck, Pyotr “Boris” Guskovski ve Wikus “Casper” Van Daele.

 • Webster Mackay: Kanada doğumlu olan bu Assault asker Vatansızlar için savaşıyor. Özel yetenekleri ise yüzeylere bağlanan bir kanca ve daha hızlı hareket etmesini sağlayan çeviklik.
 • Maria Falck: Destek oyuncusu olan Falck, uzaktan bir tabanca ile müttefiklerine can basabilecek. Ayrıca takım arkadaşını tam canla da hayata döndürebilecek.
 • Pyotr “Boris” Guskovski: Rus doğumlu olan Boris ise bir mühendis. Çok deneyimli bir silah uzmanı. Düşmanların yerlerini tespit edebilir.
 • Wikus “Casper” Van Daele: Yalnız kurt. Sinsi bir sniper olan Casper, keşif uçağı ve hareket sensörü gibi yeteneklere sahip.

Battlefield 2042 Haritaları

Harita isimlerinden bazıları belli oldu. Bazı haritalar: Orbital, Hourglass, Kaleidoscope, Manifest, Discarded, Breakaway, Renewal. Bu haritaların kısaca özeti ise:

 • Orbital: Bir Fransa haritası ve roket fırlatma alanında geçecek. İklim değişikliği ve roket zamanlayıcısı olacak.
 • Hourglass: Doha yani Katar’da geçecek. Toz ve kum fırtınaları olacak. Kısmen çöl ve şehirde geçecek.
 • Kaleidoscope: Güney Kore’de geçecek. Gökdelen ve şehir meydanları olacak.
 • Manifest: Singapur’da bir adada geçecek. Tropik kasırgalar olacak. Labirent benzeri konteynırlar olacak. (BF3 haritasına benzer olacak gibi.)
 • Discarded: Hindistan’da geçecek. Harita, devasa gemi parçaları arasında olacak.
 • Breakaway: Antarktika’da geçecek. Petrol noktalarında sıcak savaşlar olacak.
 • Renewal: Mısır’da geçecek. Tarım alanları ve çöl arasında bir duvarda dev savaşlar olacak.

battlefield 2042 detayları

Battlefield 2042 Açık Betası Ne Zaman?

Oyunun açık betası muhtemelen Ağustos sonu veya Eylül başı gibi olacaktır. Açık beta netleşince anında haberdar olmak isterseniz oyun haberleri kategorimizi sık sık takip etmenizi öneririz.

Battlefield 2042 Fiyatı ve Sistem Gereksinimleri

Battlefield 2042 ön siparişe açıldı. PC için fiyatları vermekle başlayalım. Oyunun Steam’deki ön sipariş fiyatı 420 TL ancak EA Play’e sahipseniz %10 indirimle 380 TL’ye ön sipariş verebilirsiniz. Gold Edition 600 TL, Ultimate Edition ise 800 TL olacak. Yine bu paketler de EA Play’e sahipseniz %10 indirim ile 540 TL ve 720 TL olacak. Oyunun sistem gereksinimleri için net bir şey yok ancak ekran kartı için minimum GTX 1060 isteyeceğini düşünüyorum. PlayStation tarafında ise standart sürümün fiyatı 500 TL. Gold sürüm 700 TL. Ultimate sürüm ise 900 TL. Xbox One için ise standart sürüm 500 TL iken Xbox Series S ve X için ise 600 TL. Xbox üzerinde de EA Play ile %10 indirim yakalayabilirsiniz.

Battlefield 2042 Ön Sipariş ve Paket Bilgileri

Oyunun standart sürümünü ön sipariş eden oyuncular Açık Betaya erken erişim sağlayabilecek. Bununla birlikte özel bir bıçak, tag ve charm’a sahip olacaklar. Gold sürüm veya ultimate sürümü alacak oyuncular ise yine standart sürümdeki tüm özelliklere sahip olacaklar ekstra olarak oyunun tam sürümüne 15 Ekim yani oyunun çıkışından 1 hafta önce erişilebilecekler. Bunlar dışında Gold ve Ultimate sürümleri 1 senelik Pass’i de içerek.

battlefield 2042 paketler

EA Play ve EA Play Pro ile Battlefield 2042

Battlefield 2042’yi EA Play aboneliği ile 10 saate kadar deneyimleyebilirsiniz. Bu 10 saatlik deneme sürümü 15 Ekim’de başlayacak. Ayrıca yine açık betaya erken erişilebilecek. EA Play Pro sahipleri ise oyunun Ultimate Sürümüne sahip olacaklar ve yine 15 Ekim’de oynamaya başlayabilecekler. Ayrıca yine açık betaya erken erişebilecekler.

Battlefield 2042 bütün oyuncular için 23 Ekim 2021’de erişime açılacak. Oyun PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series S/X ve PC için çıkacak. Cross play desteği ile ilgili bir detay henüz paylaşılmadı. Oyunu ön sipariş vermek isterseniz Steam sayfasına buradan, Epic Games sayfasına buradan, Origin sayfasına buradan, PS Store sayfasına buradan, Xbox sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz. Son olarak oyunun ekran görüntülerine buradan bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar

Marvel’s Avengers İncelemesi

Marvel’s Avengers hakkında tam olarak ne düşünüyorum emin değilim. Bu oyun ilk duyurulduğunda epey sevinmiştim. Hem küçüklüğümden beri okuduğum çizgi romanlarda, hem de yıllardır sinemada izlediğim Marvel karakterlerini AAA oyun kalitesinde oynayabilecektim. Hem de -o zamanlar- kalitesine güvendiğim Square Enix firmasından çıkacak, Crystal Dynamics tarafından geliştirilecekti. Fakat sonra malum haber çıktı: Oyun, looter-shooter türünde olacak. […]

Büyük Potansiyelin Harcandığı Oyun: Biomutant İncelemesi

Biomutant kimileri tarafından uzun zamandır heyecanla beklenen bir oyundu. Oyunu büyük bir heyecanla beklemesem de son zamanlarda izlediğim oynanış videolarıyla heyecanlanmıştım ancak biraz hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Bunu aşağıda aktaracağım ancak ondan önce oyun hakkında biraz bilgi versek iyi olacaktır. Aksiyon rol yapma oyunu olan Biomutant, ilk kez 2017’de duyurulmuştu ve duyurulmasından bu yana birçok […]

Oyun Sektörü, 2021 Yılında Küçülecek

2020 yılının başlarından itibaren yaşadığımız pandemi sürecinde sektörlerde büyük değişiklikler oldu. Bazı sektörler batma durumuna geldi, bazıları da yükseldi. Bu yükselmenin en çok fark edildiği sektörlerden biri de oyun sektörü. Pandemi nedeniyle evlerimize kapandık ve zaten hayatlarımız büyük bir hızla dijitalleşirken iyice dijitale yöneldik. İnsanlar pandemi stresini dijital ürünler ile gidermeye çalıştı, burda da dijital […]