IGN Çalışanlarından Yönetime Filistin Tepkisi

87 okunma

Oyun haberleri ile yakından tanıdığımız medya organı IGN, 15 Mayıs Cumartesi günü İsrail tarafından Filistin’e uygulanan şiddeti kınayan ve Filistin’e yardım gruplarına teşvik eden bir yazı yayımladı. Bu gönderinin arkasından ise tweet ile bu şiddetin son bulması ve destek çağrısı paylaşıldı.

Ertesi gün ise hem yazı hem de gönderi sayfalardan kaldırıldı. IGN tarafından beklenen açıklama ancak 12 saat sonra ertesi gün sabah yapıldı. Basın açıklamasında gösterilen gerekçede ise paylaşılan içeriğin “trajik olaylardan etkilenen tüm insanlara destek gösterme niyetimizle uyumlu olmadığı” ve “yalnızca bir nüfusu vurgulayarak, gönderi yanlışlıkla siyasi olarak bir tarafla aynı hizada olduğumuz izlenimi yaratması” ifadelerine yer verildi.

IGN

Görünen o ki firma çalışanları bu karara ve açıklamaya öfkelendiler. Bu bağlamda Filistin ile dayanışma anlayışını uygun bulmayıp siteden içeriği silen IGN yönetimine 60 firma çalışanının imzasının bulunduğu açık bir mektup yayınladılar. Tabi bu mektup resmi siteden değil medium üzerinden paylaşıldı.

Mektupta, firma personelleri, yönetimin “editoryal özerkliğimize müdahil olma ve şu anda Gazze, Batı Şeria ve Kudüs’te insani kriz yaşayan Filistinli sivillere yardım göndermemizi kaldırma” kararıyla “dehşete kapıldıklarını” belirtti. Mektupta, yönetimin makaleyi kaldırmasıyla ilgili “kurumsal aldatmanın açık bir örneği” ve “gazetecilik bütünlüğü ve editoryal bağımsızlığın en temel standartlarının açık bir şekilde istismar edildiğinin göstergesi” deniyordu.

Bugün, Waypoint, IGN başkan yardımcısı ve COO Peer Schneider’ın görünüşe göre çok az şey söylediği “çekişmeli” bir sabah toplantısında Schneider’ın “Mesele, devam eden bir ‘savaşta’ bir taraf seçen destek makalesi olmasıydı” ifalerini kullandığını haberleştirdi.

Bir çalışanın, IGN ana şirketi J2 Global’in İsrail’de yaptığı yatırımlarla “kaldırmayı” gerçekleştirmek için motive olup olmadığını sorduğunda ise Schneider’in bir cevap veremediği bildirildi.

IGN

IGN dünyanın en büyük oyun haber topluluklarından biri dolayısıyla bu sitede ya da sosyal platformlarında paylaşılan herhangi bir gönderinin etkisi de büyük oluyor. Özellikle Filistin ile ilgili paylaşımdan sonra çok fazla site, yayıncı ve kuruluş benzeri paylaşımlarda bulunma cesaretini gösterdiler. Ancak ABD nezdinde İsrail karşıtı bir paylaşım yapmanın terör örgütü listesinde olan Hamas’ı desteklemek anlamına geleceği için bu gibi hareketleri genelde görmek pek mümkün değil.

Geçtiğimiz günlerde Arsenal futbolcusu Mohamed Elneny’nin Filistin’e özgürlüğü telkin eden paylaşımlarının kulüp sponsorlarından birinin gücüne gittiği gerekçesiyle oyuncuya uyarı verilmişti.

Diğer oyun haberlerimize ise buradan erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sonraki Yazı

Overwatch Anniversary 2021 Etkinliği Başladı!

Overwatch’ın her yıl Mayıs ayında getirdiği Overwatch Anniversary 2021 etkinliği 5. yılı dün akşam saatlerinde oyuna güncelleme olarak geldi. 8 Haziran’a kadar sürecek etkinlikte her hafta yeni görevlerle birbirinden güzel kozmetikler kazanabilirsiniz. İlk haftaya özel ödülde 27 tane Quick Play, Rekabetçi veya Arcade oyunu oynarsanız Ana karakterinin kostümünü kazanacaksınız. Buradaki maçlardan kazandığınız maçlar ise 2 […]

Overwatch-Anniversary-2021-kapak-returnsifir

Benzer Yazılar

Agent Intercept İnceleme – CLAW’u Durdurma Zamanı

Wellington merkezli Yeni Zelanda geliştiricisi olan PikPok tarafından geliştirilen Agent Intercept, PC için 16 Haziran’da çıkacak. Rival Stars Horse Racing, Breakneck ve Shatter gibi oyunlara sahip olan PikPok çok bilinen bir firma değil ancak köklü bir firma. Daha çok mobil oyun sektörü üzerinde oyun geliştirilen firma bazı oyunlarının PC’ye uyarlamasını da yapıyor. Agent Intercept de […]

Bu Hafta Sonu Steam’de Neler Var #20

Steam Hafta Sonu İndirimleri her perşembe günü saat 20:00’da başlayıp pazartesi günü saat 21:00’da bitiyor. Gelin bu hafta Steam’de neler varmış bir bakalım. Bu Hafta Sonu Ücretsiz Oyunlar F1 2020 – 24 Mayıs pazartesi günü saat 20:00’a kadar ücretsiz oynayabileceğimiz F1 2020, oyunu almak isteyenler için de 75% indirim ile 23,00 TL. Beyond The Wire […]

Assassin’s Creed Valhalla’nın İlk Genişletmesi Wrath of the Druids Çıktı

Assassin’s Creed Valhalla’nın ilk büyük genişletmesi olan Wrath of the Druids, 13 Mayıs’ta tüm mevcut platformlara çıktı. 9. yüzyıl İrlanda’sına yolculuk yapacağımız ve krallıklardan daha büyük bir güçle yüzleşeceğimiz, Assassin’s Creed Valhalla oyunun ilk genişlemesi olan Wrath of the Druids, Assassin’s Creed Valhalla Season Pass ile birlikte oyuncularla buluşuyor. Assassin’s Creed Valhalla, Xbox Series X\S, […]