IGN Çalışanlarından Yönetime Filistin Tepkisi

56 okunma

Oyun haberleri ile yakından tanıdığımız medya organı IGN, 15 Mayıs Cumartesi günü İsrail tarafından Filistin’e uygulanan şiddeti kınayan ve Filistin’e yardım gruplarına teşvik eden bir yazı yayımladı. Bu gönderinin arkasından ise tweet ile bu şiddetin son bulması ve destek çağrısı paylaşıldı.

Ertesi gün ise hem yazı hem de gönderi sayfalardan kaldırıldı. IGN tarafından beklenen açıklama ancak 12 saat sonra ertesi gün sabah yapıldı. Basın açıklamasında gösterilen gerekçede ise paylaşılan içeriğin “trajik olaylardan etkilenen tüm insanlara destek gösterme niyetimizle uyumlu olmadığı” ve “yalnızca bir nüfusu vurgulayarak, gönderi yanlışlıkla siyasi olarak bir tarafla aynı hizada olduğumuz izlenimi yaratması” ifadelerine yer verildi.

IGN

Görünen o ki firma çalışanları bu karara ve açıklamaya öfkelendiler. Bu bağlamda Filistin ile dayanışma anlayışını uygun bulmayıp siteden içeriği silen IGN yönetimine 60 firma çalışanının imzasının bulunduğu açık bir mektup yayınladılar. Tabi bu mektup resmi siteden değil medium üzerinden paylaşıldı.

Mektupta, firma personelleri, yönetimin “editoryal özerkliğimize müdahil olma ve şu anda Gazze, Batı Şeria ve Kudüs’te insani kriz yaşayan Filistinli sivillere yardım göndermemizi kaldırma” kararıyla “dehşete kapıldıklarını” belirtti. Mektupta, yönetimin makaleyi kaldırmasıyla ilgili “kurumsal aldatmanın açık bir örneği” ve “gazetecilik bütünlüğü ve editoryal bağımsızlığın en temel standartlarının açık bir şekilde istismar edildiğinin göstergesi” deniyordu.

Bugün, Waypoint, IGN başkan yardımcısı ve COO Peer Schneider’ın görünüşe göre çok az şey söylediği “çekişmeli” bir sabah toplantısında Schneider’ın “Mesele, devam eden bir ‘savaşta’ bir taraf seçen destek makalesi olmasıydı” ifalerini kullandığını haberleştirdi.

Bir çalışanın, IGN ana şirketi J2 Global’in İsrail’de yaptığı yatırımlarla “kaldırmayı” gerçekleştirmek için motive olup olmadığını sorduğunda ise Schneider’in bir cevap veremediği bildirildi.

IGN

IGN dünyanın en büyük oyun haber topluluklarından biri dolayısıyla bu sitede ya da sosyal platformlarında paylaşılan herhangi bir gönderinin etkisi de büyük oluyor. Özellikle Filistin ile ilgili paylaşımdan sonra çok fazla site, yayıncı ve kuruluş benzeri paylaşımlarda bulunma cesaretini gösterdiler. Ancak ABD nezdinde İsrail karşıtı bir paylaşım yapmanın terör örgütü listesinde olan Hamas’ı desteklemek anlamına geleceği için bu gibi hareketleri genelde görmek pek mümkün değil.

Geçtiğimiz günlerde Arsenal futbolcusu Mohamed Elneny’nin Filistin’e özgürlüğü telkin eden paylaşımlarının kulüp sponsorlarından birinin gücüne gittiği gerekçesiyle oyuncuya uyarı verilmişti.

Diğer oyun haberlerimize ise buradan erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı

Overwatch Anniversary 2021 Etkinliği Başladı!

Overwatch’ın her yıl Mayıs ayında getirdiği Overwatch Anniversary 2021 etkinliği 5. yılı dün akşam saatlerinde oyuna güncelleme olarak geldi. 8 Haziran’a kadar sürecek etkinlikte her hafta yeni görevlerle birbirinden güzel kozmetikler kazanabilirsiniz. İlk haftaya özel ödülde 27 tane Quick Play, Rekabetçi veya Arcade oyunu oynarsanız Ana karakterinin kostümünü kazanacaksınız. Buradaki maçlardan kazandığınız maçlar ise 2 […]

Overwatch-Anniversary-2021-kapak-returnsifir

Benzer Yazılar

PlayStation 5 Stok Sıkıntısı 2022 Yılında da Devam Edecek

Bildiğimiz üzere yeni nesil konsol çağı başladı, PlayStation 5 ve Xbox Series X|S çıktı. Xbox konsolları satılmaya devam ediyor fakat PlayStation 5 konusu biraz sorunlu. Ön sipariş veren, elini çabuk tutanlar Sony’nin yeni nesil konsoluna sahip oldu ancak bu kesim epey az insandan oluşuyor. PlayStation 5, çıktığından bu yana iyi satış rakamlarına ulaştı ama büyük […]

Gabe Newell Oyunların Konsollara Gelebileceğini Söyledi

Valve CEO’su Gabe Newell Yeni Zelanda’daki Sanctra Maria Koleji’nde bir etkinliğe katıldı. Etkinlikte konuşan Newell, bir öğrencinin Steam’de yer alan Valve oyunlarının konsola taşıyıp taşınmayacağı hakkında sorduğu bir soruya “Bunun hakkında daha fazla detayı yıl sonunda öğreneceksiniz.” şeklinde bir cevap verdi. Bu cevap kafaları biraz karıştırmış olabilir. Bazı oyuncular bunu Steam’in uygulamasının geleceği yönünde yorumlarken […]

Disco Elysium İncelemesi

Oyunları bir yaşıma kadar sadece eğlenmek için oynuyordum. Küçük yaşımda arkadaşlarım bize gelir, birlikte oyun oynardık ya da ben arkadaşlarımın evine giderdim. Görsellik, hikaye, oyunun mekanikleri gibi şeyler umrumuzda değildi. Zaten böyle kavramların olduğunu da bilmiyorduk. Oyun bizi eğlendiriyorsa o oyun güzeldi. Sonra hayatımın arkadaşsız bir dönemi başladı. O zamanlar oyunları kaçış aracı olarak görüyordum. […]