IGN Çalışanlarından Yönetime Filistin Tepkisi

Oyun haberleri ile yakından tanıdığımız medya organı IGN, 15 Mayıs Cumartesi günü İsrail tarafından Filistin’e uygulanan şiddeti kınayan ve Filistin’e yardım gruplarına teşvik eden bir yazı yayımladı. Bu gönderinin arkasından ise tweet ile bu şiddetin son bulması ve destek çağrısı paylaşıldı.

Ertesi gün ise hem yazı hem de gönderi sayfalardan kaldırıldı. IGN tarafından beklenen açıklama ancak 12 saat sonra ertesi gün sabah yapıldı. Basın açıklamasında gösterilen gerekçede ise paylaşılan içeriğin “trajik olaylardan etkilenen tüm insanlara destek gösterme niyetimizle uyumlu olmadığı” ve “yalnızca bir nüfusu vurgulayarak, gönderi yanlışlıkla siyasi olarak bir tarafla aynı hizada olduğumuz izlenimi yaratması” ifadelerine yer verildi.

IGN

Görünen o ki firma çalışanları bu karara ve açıklamaya öfkelendiler. Bu bağlamda Filistin ile dayanışma anlayışını uygun bulmayıp siteden içeriği silen IGN yönetimine 60 firma çalışanının imzasının bulunduğu açık bir mektup yayınladılar. Tabi bu mektup resmi siteden değil medium üzerinden paylaşıldı.

Mektupta, firma personelleri, yönetimin “editoryal özerkliğimize müdahil olma ve şu anda Gazze, Batı Şeria ve Kudüs’te insani kriz yaşayan Filistinli sivillere yardım göndermemizi kaldırma” kararıyla “dehşete kapıldıklarını” belirtti. Mektupta, yönetimin makaleyi kaldırmasıyla ilgili “kurumsal aldatmanın açık bir örneği” ve “gazetecilik bütünlüğü ve editoryal bağımsızlığın en temel standartlarının açık bir şekilde istismar edildiğinin göstergesi” deniyordu.

Bugün, Waypoint, IGN başkan yardımcısı ve COO Peer Schneider’ın görünüşe göre çok az şey söylediği “çekişmeli” bir sabah toplantısında Schneider’ın “Mesele, devam eden bir ‘savaşta’ bir taraf seçen destek makalesi olmasıydı” ifalerini kullandığını haberleştirdi.

Bir çalışanın, IGN ana şirketi J2 Global’in İsrail’de yaptığı yatırımlarla “kaldırmayı” gerçekleştirmek için motive olup olmadığını sorduğunda ise Schneider’in bir cevap veremediği bildirildi.

IGN

IGN dünyanın en büyük oyun haber topluluklarından biri dolayısıyla bu sitede ya da sosyal platformlarında paylaşılan herhangi bir gönderinin etkisi de büyük oluyor. Özellikle Filistin ile ilgili paylaşımdan sonra çok fazla site, yayıncı ve kuruluş benzeri paylaşımlarda bulunma cesaretini gösterdiler. Ancak ABD nezdinde İsrail karşıtı bir paylaşım yapmanın terör örgütü listesinde olan Hamas’ı desteklemek anlamına geleceği için bu gibi hareketleri genelde görmek pek mümkün değil.

Geçtiğimiz günlerde Arsenal futbolcusu Mohamed Elneny’nin Filistin’e özgürlüğü telkin eden paylaşımlarının kulüp sponsorlarından birinin gücüne gittiği gerekçesiyle oyuncuya uyarı verilmişti.

Diğer oyun haberlerimize ise buradan erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı

Overwatch Anniversary 2021 Etkinliği Başladı!

Overwatch’ın her yıl Mayıs ayında getirdiği Overwatch Anniversary 2021 etkinliği 5. yılı dün akşam saatlerinde oyuna güncelleme olarak geldi. 8 Haziran’a kadar sürecek etkinlikte her hafta yeni görevlerle birbirinden güzel kozmetikler kazanabilirsiniz. İlk haftaya özel ödülde 27 tane Quick Play, Rekabetçi veya Arcade oyunu oynarsanız Ana karakterinin kostümünü kazanacaksınız. Buradaki maçlardan kazandığınız maçlar ise 2 […]

Overwatch-Anniversary-2021-kapak-returnsifir

Benzer Yazılar

Call of Duty Warzone’a Johns Rambo ve McClane Geliyor

Call of Duty serisine bir çift 80’lerin aksiyon kahramanı geliyor. Warzone modunun oynandığı harita olan Verdansk, geçen ay nükleer bomba atıldıktan sonra oyun bizleri 1984 yılına götürmüştü. Şu an oyunda 80’ler havası hakim. Die Hard ve Rambo serisinin 1980’lerde başladığı düşünüldüğünde, John McClane ve John Rambo, oyunun 3. sezon ortası güncellemesinin bir parçası olarak bu ay […]

Cyberpunk Temalı The Ascent’in Çıkış Tarihi Belli Oldu!

Bilim kurgu temalı aksiyon RPG oyunu The Ascent oyununun çıkış tarihi belli oldu. 29 Temmuz 2021’de PC ve Xbox konsolları için çıkacak oyun PlayStation’a gelmeyecek. Tek oyunculu veya dört oyuncuya kadar eşli oyun modu bulunan Ascent’in fiyatı şu an indirimle birlikte 152 TL. Oyunun çıktığı gibi Xbox Game Pass’e geleceğini de hatırlatalım. Oyunun hikayesinden kısaca […]

Blizzard Oyuncu Kaybediyor Fazla Para Kazanıyor

Blizzard adı altında çıkıp da bilinmeyen oyun yoktur. Hal böyle olmasına rağmen bu firma son zamanlarda bazı hamleler üzerine pek çok eleştirinin hedefi olmuşlardı. Peki nasıl oluyor da bu Blizzard oyuncu kaybediyor fazla para kazanıyor? Blizzard Oyuncu Kaybediyor Fazla Para Kazanıyor ActivisionBlizzard’ın son kazanç raporu, şirketin geçen yıla göre gelirini ve karını artırmasıyla, mega yayıncı […]