Aşk ve Canavarlar Nasıldı? (Spoiler İçermez)

Hepimiz hayatımız boyunca zor zamanlar yaşayabilir ya da kendi hayatımıza bağlı olmaksızın zor zamanlara denk gelebiliriz. Böylesi durumlarda ihtiyaç duyulan şey olağanüstü sorunlara karşı olağanüstü çözümler yaratabilecek bir kişi ya da motive edecek bir olay bulunmasıdır. Bu yazımızda konumuz olan “Aşk ve Canavarlar”  2021 yılında çıkmış ve Netflix‘in orijinal film yapımlarından biri.

Film olarak ideal sürenin ne olduğunu söylemek zor ancak Aşk ve Canavarlar, kafanızı meşgul etmek istediğiniz bulutlu bir günde pek canınızı sıkmadan 109 dakikanızı eğlenceli bir şekilde geçirmenizi sağlayabilir. Netflix yapımları arasında apokaliptik evren arayışı içinde olanların yüzünün güleceği yapımda adıyla uygun olarak hem aşk hem de canavarlara bolca rastlamak mümkün. Ancak dikkat çeken bir konu varsa insanın kendi içindeki kahramana ihtiyaç duyması onu çağırması ve içindeki kahramanla buluşurken geçirdiği yolculuğu konu ediyor.

Bir aşk hikayesinin böylesi zor ve imkansız şartlar altında nasıl yaşanabileceği meçhul olsa da aslında kıyamet de kopsa bazı duyguların insanları terk etmeyeceğinin izlerini görüyoruz. Düşünün ki tüm sevdiklerinizi bir anda kaybettiğiniz bir anda yeniden birini ya da bir şeyi sevmeyi göze alabilir miydiniz? Ya da sevdikleriniz uğruna duyacağınız pişmanlık sizi hayata tutunabilecek bir noktada mutlu bırakır mıydı? Kahramanlık içeren filmlerde genel olarak gördüğümüz bir giriş-gelişme-sonuç örgüsü vardır ki bu filmde de bunun aşılmadığını görebiliyoruz. Çünkü hikaye akışında gerçekleşen hemen her olay bu örgüye müsait.

Dünya ve hatta özelleştirmek gerekirse birey olarak biz yaşadıklarımızdan almamız gereken dersleri alıp ona göre hareket ediyor muyuz? Yoksa kendi özelliklerimizi değişmez bir bütün olarak görüp bununla öfke ya da umutsuzluğa kapılıyor muyuz? Seçim hakkı bizde gibi görünse de aslında çoğu zaman farkında olmadan da seçimi yapmış ve sonucun ne olacağını bilmeksizin bir yolu seçmiş oluyoruz. Aşk ve Canavarlar ise size diyor ki “Eğer hayattaysanız her zaman umut vardır!”

Filmin henüz başında size düşündürdüğü nokta ise gerçekten baş edilmesi çok güç olan durumlarda dünyanın alacağı ortak bir durum ne olurdu. Her kıyamet senaryosu filmde benzer düşüncelere dalabilir ancak yapım şirketlerinin çoğunluğunun ABD çıkışlı olması dolayısıyla kendi ülkenizin böylesi sorunlardan etkilenmeyeceğini öngörebilirsiniz. Bu bir ölçüde rahatlatıcı olsa da çözümü basit görünen bazı sorunlarda bile gösterilmeyen birlikte duruş ve mücadele anlayışı insanları endişelendirmiyor değil açıkçası.

Hikayenin bıraktığı izlerden bahsetmek gerekirse şartlar ne kadar zor olursa olsun sizi hayatta tutan şey ne kadar dayanıklı olduğunuz değil sırtınızı dayadığınız duvarların ne kadar dayanıklı olduğu oluyor. Bu duvarlar sizin yıkılmanızı ya da vazgeçmenizi bir anlamda engelliyor. Çünkü kendiniz fark etmeseniz bile içinizdeki kahraman bu duvarları ayakta tutabilmek için her şeyi yapabilecek durumda.

Dolayısıyla Aşk ve Canavarlar artık bir klişe haline gelen görünüşe aldanmama hadisesini belki de hayatta kalma ihtimali en düşük olan umutlara bağlıyor ancak bunu yaparken seyirciyi sıkmıyor. Doğrusu hikayenin nereye doğru gideceğinizi biraz anlıyor olsanız da devamını izlemekten kendinizi alıkoymuyorsunuz. Karakterin geliştiği ve hikayesi içinde karşılaştığı sorunlarda yer yer kendi hayatınıza dair metaforlar bulabilir ve bunları düşünürken bir iki dakikanızı kaybedebilirsiniz. Hayatta asla şimdi olduğunuz yerde kalmamalı hep ileriyi merak etmeli ve korkularınızın sonuçları ne olursa olsun üstüne gitmelisiniz.

Aşk ve Canavarlar Netflix üzerinde hem altyazılı hem de Türkçe dublaj seçeneği bulunan 13 yaş ve üzerine rahatça hitap eden kahramansı olmayan ama bazı kahramanca olayları barındıran bir film. Filmin oyuncuları arasında Guardians of the Galaxy’den Yondu ve The Walking Dead’den Merle Dixon olarak tanıdığımız Michael Rooker da yer alıyor. Aşk ve Canavarlar imdb puanı ise azımsanmayacak bir şekilde 7! İzleyicilerin beğenisi yanı sıra otoritelerden de iyi puan almış olmalı ki “En iyi görsel efekt” dalında bir de Oscar adaylığı bulunuyor.

Michael Matthews’un yönetmen koltuğunda oturduğu filmde başrolde Dylan O’brien ve Jessica Henwick karşımıza çıkıyor. İki genç oyuncunun bu rollere çok yakıştığını düşünürsek benzer daha bir çok filmde görmemiz mümkün olabilir. Hazır lafı açılmışken, Jessica Henwick’i ekranlarda göreceğimiz sıradaki film Matrix 4. Rolüne dair pek bilgimiz yok ancak bu yapım bizi başlı başına heyecanlandırmaya yetiyor.

Aşk ve Canavarlar Nasıldı?

Kısaca özetlemek gerekirse Aşk ve Canavarlar nasıldı sorusunun cevabı izlemeye değerdi diyebiliriz. Film önerileri sayfamıza göz atabilir ve kim bilir belki de bugünü nasıl geçirsem sorusuna bir cevap bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı

Lost Judgement Çıkış Tarihi Duyuruldu

Köklü bir geçmişe sahip olan Yakuza serisi son yıllarda stilini ve tarzını değiştiriyordu ve serinin yan oyunu olan Judgement de bu değişimin bir parçası olmuştu. 2018 yılında çıkan Judgement epey sevildi ve şimdi de devam oyunu duyuruldu: Lost Judgement 24 Eylül 2021 tarihinde piyasaya sürülecek. Serinin yeni oyunu PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One ve […]

Lost Judgement

Benzer Yazılar